بهترین عادت

وقتی ایده ای برای نوشتن نیست باید سراغ یادگیری بروی!

اینبار سراغ یکی از پادکستهای شاهین کلانتری میروم. و سعی میکنم شنیده ایم را بنویسم. شما رو هم دعوت میکنم به گوش دادن این پادکست ها

اما بهترین عادت چیست؟

درست حدس زدید! یادداشت نویسی روزانه! یادداشت نویسی روزانه یکی از مهمترین کارهای زندگی محسوب میشود و آنقدر تاثیر عمیق بر روح و روان و زندگی ما دارد که برای ستایش آن باید ساعت ها گفت و گو کرد!

یادداشت نویسی روزانه ابزار اصلی برای توسعه فردی هست. باید یادداشت نویسی روزانه را به عادت تبدیل کرد تا مشاهده کرد چه اثر عمیقی بر زندگی، درآمد، تحصیل، سلامت و … دارد.

ما در یادداشت نویسی روزانه میتوانم انواع نوشتن را بیازماییم. قرار نیست هر روز گزارشی از کارهایی که در طول روز انجام داده اید بنویسید. شما میتوانید در یادداشت های روزانه خود شعر بسرایید یا داستان بگویید.

یادداشت نویسی روزانه میتواند تفکرات شما را پخته‌تر کند و تصمیم گیری های شما را شکل بدهد.

قبل از هر کاری بهتر هست چند خط بنویسید و به این ترتیب شروع آن کار با آمادگی ذهنی بهتری صورت میگیرد.

زمانی که حس بدی دارید و کلافه هستید، به یادداشت نویسی روزانه فکر کنید، این فکر شما را نجات خواهد داد.

یک پیشنهاد:

برای هر فصل خود یک فایل ورد باز کنید و برای هر فصل خود بنویسید. این تجربه ای شگفت انگیز برای شما خواهد بود. سالهای بعد وقتی نوشته های بهار یا تابستان با زمستان امسال خود را میخوانید، شگفت زده خواهید شد.

این نوشتن ها شما را به بهترین نویسنده تبدیل خواهد کرد. حتی گاهی این یادداشت های روزانه را میتوان منتشر کرد. در این یادداشت ها میتوانیم دایره لغات خودمان را افزایش دهیم.

توجه داشته باشید که یادداشت نویسی روزانه با خاطره نویسی تفاوت وجود دارد و مهمتر از خاطره ها هستند. چون در یادداشت وزانه ما واقعیت را کمتر تحریف میکنیم. چون وقتی با فاصله خاطره را مینویسیم بعضی رویدادها را دست کاری میکنیم. شاید حتی این عمدی نباشد و این ذهن ما باشد که این دست کاری را انجام میدهند.

اگر به یادداشت های روزانه ۵ سال قبل برگردیم بهتر میتوانیم درک کنیم آن موقع چگونه فکر میکردیم. یادداشت های روزانه خود را منظم و با سلیقه بنویسید. انگار که برای تعداد زیادی خواننده مینویسید. این کار لذت خلق یک اثر را به شما خواهد داد. با جزئی نگاری میتوانید یادداشت های روزانه خود را باارزش تر کنید. هرچقدر جزئیات بیشتر باشند یادداشت های شما باارزش تر خواهند بود و تصویر زنده ای از لحظات زندگی شما را ثبت خواهند کرد. باید به حواس پنجگانه خود متوصل شوید و هر چیزی را توصیف کنید.

تمام اصول نویسندگی را میتوانیم به طور کامل در یادداشت های روزانه پیاده کرد.

مثل طرح داستان، دیالوگ نویسی و …

کسی میتواند از یادداشت های روزانه اش بهترین بهره را ببرد که خودش را به شکل یک شخصیت داستانی تصور کند و به این ترتیب نوشته های روزانه میشوند صفحات یک کتاب!

این نوشته ها در نهایت میشوند قفسه ای از کتابهای مختلفی از فصل های مختلف زندگیمان! فکرش هم لذت بخش هست. هر زمان که دلتان میخواهد میتوانید بگردید و کتاب فصل پاییز سه سال پیش را بخوانید و از خواندن خودتان در میان نوشته ها به هیجان بیایید.

شما شخصیت اصلی داستان زندگی خود هستید. و در یادداشت های روزانه شرح میدهید که قهرمان داستان چگونه بر مشکلات غلبه میکند. بعد از غلبه بر مشکلات میتوانید گزارشی از این پیروزی خود را شرح و بسط دهید.

یاداشت نویسی روزانه میتواند تبدیل به بهترین عادت زندگی ما تبدیل شودو و کسانی که مدتی این عادت را پیشه میکنند و بعد آن را ترک میکنند به خوبی متوجه خواهند شد که چقدر زندگی آنها بی کیفیت میشود.
سیلیویا پلات شاعر معروف در سال ۱۹۴۹ در یکی از یادداشت های خود مینویسد: “از امروز دوباره تصمیم گرفته ام یادداشت های روزانه خود را بنویسم. یعنی اگر لحظه ای وقت دارم عقاید و تفکرات خود را یادداشت کنم.”
کسی میتواند از یادداشت نویسی روزانه بهره ببرد که هر لحظه بنویسد. هیچ زحمت خاصی هم ندارد و کافی هست به موضوع آگاه باشیم.
به جای خیلی از کارهای نامفید دیگ میتوانیم به دفترچه یادداشت خود پناه ببریم.
چطور میتوان از دل یادداشت های روزانه ایده ای را بیرون آورد. این بستگی به میزان مطالعه نویسنده دارد.
برای اینکه بفهمیم یک اثر یک اثر خلاقانه است باید از دید متخصصین این حوزه به آن نگاه کنید. کسی میتواند یادداشت های خوب و خلاقانه بنویسد که زبان نوشتن را بلد باشید. خواندن کتاب و شعر به شما کمک کند تا بهتر ببینید و در زندگی خود چیزهایی را که ارزش دیدن دارند را ببینید.
یادداشت نویسی روزانه برای این هست که ما تبدیل کردن درونیات خود به نوشته را یاد بگیریم.
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط