دفتر یادداشت آنلاین جمعه

  • الان ساعت یک و بیست و چهار دقیقه روز جمعه ۱۵ دی هست که نوشتن یادداشت روزانه امروز رو شروع میکنم. داشتم در سکوت و خلوت شب زیر نور چراغ کنار دستم مطالب کتابم رو بازخوانی میکردم و مطالب جدیدی به اون اضافه میکردم و مطالب قبلی را ویرایش میکردم. وسط کار دلم خواست به سایت محمدرضا سر بزنم و ساعتی اونجا مشغول بودم. از صفحه‌ای به صفحه‌ی دیگر هدایت میشدم و از قدرت نوشتن و بیان محمدرضا مثل همیشه متحیر می‌گشتم.

خواندن پست‌هایی که ده سال قبل نوشته شده بودند بسیار لذت بخش بود. خودم را به یاد می‌آوردم در آن سالها و طرز فکر و زندگی خودم را مقایسه میکردم با طرز فکر و زندگی محمدرضا.

تفاوت بسیار زیاد بود و هست و حتما خواهد بود. به سه نوشته رسیدم در مورد قوانین زندگی که خوراک فکری من را ساخت. ساعت ها باید به آنها فکر کنم

لینک نوشته‌ی مورد نظر را گذاشتم که اگر شما هم علاقه مند بودید بروید و بخوانید و لذت ببرید.

  • خلوت صبح روزهای جمعه بسیار دلنشین است. همه خانه هستند و اما در خواب. بودنشان و در سکوت بودنشان به من آرامش بیشتری میدهد. ساعتی به مطالعه کتابم مشغول بودم. مطالب بسیار عمیق و دقیق بر ذهنم نقش میبستند. با خودکار صورتی زیر نکات مهم خط میکشیدم و جملات خودم را کنار یا بلای صفحه مینوشتم. نوشتن با خودکار روی کاغذ کاهی کتاب به من لذت عجیبی میدهد. با نوشتن در کتاب احساس میکنم کتاب را به جواهراتی از جنس یادگیری مزین میکنم.
  • صبحانه در کنار خانواده و تشویق رزناز به خواندن بیشتر درس ریاضی سپری شد. هربار که رزناز را به خواندن بیشتر ریاضی تشویق میکنیم با این سؤال مواجه میشویم که “آخر درس ریاضی و نمره خوب در ریاضی چه تاثیری بر زندگی من دارد.”

بعد از ساعت ها توضیح باز به همان جای اول میرسیم و سؤال مجدد تکرار میشود. معلم ریاضی که هیچ بویی از روش ها و اصول تدریس نبرده است در بی علاقه کردن دخترم به درس ریاضی نقش پررنگی ایفا میکند و من سعی میکنم به روشهای مختلف این تاثیر منفی را از ذهنش پاک کنم. هرچند معتقدم یادگیری نوشتن، سخن گفتن، ارتباط برقرار کردن و مهارتهای رفتاری اهمیت بیشتری در زندگی آینده‌ی فرزندم خواهند داشت.

  • از هوش مصنوعی سوالی در این زمینه پرسیدم و پاسخش را در زیر میبینید.

 

 

۱٫ کاربرد علمی:
ریاضیات به عنوان یک زبان علمی و ابزاری برای توصیف و تحلیل واقعیات در دنیای اطراف ما به شما کمک می‌کند.
این درس به شما مهارت‌های منطقی فکر کردن و حل مسائل را آموزش می‌دهد که در همه حوزه‌های زندگی اهمیت دارد.

۲٫توسعه مهارت‌های عملی:
توانایی حل مسائل در ریاضیات به شما کمک می‌کند تا با چالش‌های زندگی مواجه شده و به راحتی آنها را حل کنید.
این درس به شما مهارت‌های فکری و علمی مانند تحلیل، تفکر منطقی و استدلال را آموزش می‌دهد.

۳٫ پیشرفت در حیطه‌های حرفه‌ای:
بسیاری از حرفه‌ها و شغل‌ها از توانایی در ریاضیات بهره‌مند هستند. برخی از رشته‌های تحصیلی مهندسی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و حتی بخش‌هایی از علوم اجتماعی نیاز به مفاهیم ریاضی دارند.

۴٫ تقویت توانایی‌های حل مسئله:
آموختن ریاضیات به شما کمک می‌کند تا بهترین راه‌حل‌ها را برای مسائل مختلف پیدا کنید و توانایی حل مسائل را بهبود بخشید.

۵٫ افزایش اعتماد به نفس:
پیشرفت در درس ریاضیات و حل مسائل به شما اعتماد به نفس می‌دهد و احساس می‌کنید که می‌توانید با چالش‌های پیچیده روبرو شده و آنها را موفقانه حل کنید.

۶٫ آموزش مهارت‌های زندگی:
ریاضیات می‌تواند به شما مهارت‌های زندگی ارزشمندی از جمله توجه به جزئیات، دقت در کار، و تحلیل کردن مسائل را آموزش دهد.

با این توضیحات، دانش‌آموز می‌تواند درک بهتری از اهمیت درس ریاضیات در زندگی و آینده خود پیدا کند.

  • الان وقتش رسیده که تمام پنجره‌های اضافی را ببندم و به کتابم برسم. تمام پنجره ها و فایلها را میبندم و فقط فایل ورد و یک صفحه ترجمه گوگل و صفحه ChatGPT را نگه میدارم. بعدتر میآیم و در مورد اتفاقات دیگر امروز مینویسم.
  • الان همون عصر دلگیر جمعه هست که من تمرکز برای هیچ کاری ندارم. ظهر بعد از اینکه مدتی برای کتاب نوشتم، جهت تامین انرژی دست به کار شدم و نهار پختم. این روزها بیشتر از سبزیجات تازه استفاده میکنم. چون هم وقت خرید و شستشو و تر و خشک کردنشون رو دارم و هم زمانی برای پختن غذای سالم. یک جایی شنیده بودم که کسی میگفت برای زندگی سالم تر نور بخورید، منظورش این بود غذاهایی بخورید که با نور پرورش پیدا کردند، مثل سبزیجات و میوه‌ها. از وقتی این تعبیر رو شنیدم حس زیبا و خاصی نسبت به خوردن سبزیجات در من پیدا شده. عاشقانه نگاهشون میکنم، موقع خورد کردنشون حس میکنم نور از بین انگشتام میزنه بیرون و وقتی میخورمشون نور رو توی دهانم و بدنم تا ساعتها احساس میکنم.

 

  • ساعت چهار باید در آموزشگاه میبودیم برای کلاس رزناز. روز جمعه اصلا روز خوبی نیست برای کلاس رفتن اما چه میشود کرد؟ گویا به خاطر فرزند میتوان هرکاری انجام داد. مثلا جمعه را صرف کلاس بردن فرزند کرد. البته مدتی که در آموزشگاه نشسته بودم سعی کردم کتاب خوانم اما تمرکز آن مدتی که سر صبح کتاب میخواندم را نداشتم. کتاب شهامت تدریس کتاب خوب و شعرگونه‌ای هست. احساس میکنم معلمی را خیلی احساساتی جلوه میدهد باید ادامه بدهم ببینم در ادامه چه چیزی برای گفتن دارد.
  • میزم این دو روز خیلی به هم ریخته و شلوغ شده است. با توجه به عدم تمرکزی که دارم. بهتر است پاشم و سر و سامانی به میزم بدهم که برای هفته‌ای که شروع میشود آماده‌تر باشم.
  • برای این هفته باید برنامه بنویسم. یک برنامه هفتگی برای مشخص کردن کارهایی که باید انجام بدم و مشخص شدن زمانهایی که میتوانم روی نوشتن کتابم وقت بگذارم.

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط