موفقیت چیست؟

قبلا تعریفی در مورد کارآفرین شنیده ام که میگوید

فرد کارآفرین کسی است که حاضر است مدتی به گونه ای زندگی کند که دیگران نمیخواهند آنگونه زندگی کنند و پس از مدتی طوری زندگی میکند که دیگران حتی اگر بخواهند هم نمیتوانند مثل او زندگی کنند.

لازمه موفق شدن این است که ما یک سری از حالتهای تعادل را به هم بزنیم. رفتارهای عادی نتایج عادی میدهد.

یک زندگی معمولی دستاوردهای معمولی میهد. یک برنامه متعار یک نتیجه متعارف ایجاد میکند.

اما اگر نگاهی به زندگی همه افراد موفق بیندازیم موجه میشویم که یک سری از توازن ها را به هم زنده اند.

در اینجا بیشتر منظور من رو این بخش از ماجرا است که اگر در دورانی به سر میبریم که قرار است خیلی سختی بکشیم و قرار است کارهایی انجام دهیم که دیگران نمیخواهند انجام دهند و اگر مسیر درست را انتخاب کرده باشیم در مسیر موفقیت هستیم.

و در ادامه به جایی خواهیم رسید که دیگران نمیتوانند به آن برسند.

افرادی که کسب و کاری راه انداختند کسانی بودند که از چیزهایی گذشتند که دیگران حاضر نبودند دست بکشند و در نهایت به جایی رسیدند که دیگران نمیتوانند برسند.

در مورد تحصیلات و دانشگاه هم همینطور است.

خیلی ها هستند که به سختی درس خوانده اند و در دانشگاه روی مطالعات و تحقیقات کار کرده اند و درنهایت به مدارجی رسیده اند که دیگران اگر بخواهند هم نمیتوانند برسند. یعنی در زول آن مدت زمانی که دیگران به فکر تفریح بوده اند این افراد به فکر درس و تحصیل و مقاله نوشتن و زبان خواندن وبده اند که یک هو متوجه میشویم آن فرد در یک دانشگاه معتبر در یک شهر خوب پذیرش میگرد.

اگر در شرایط سختی قرار گرفته ایم باید بدانیم که اتفاقا در جای درستی قرار گرفته ایم.

ما که قرار نیست با دیگران رقابت کنیم و دیگران را دق بدهیم بلکه معیاری است برای اینکه بدانیم اگر در حال سختی کشیدن هستیم در حال افزایش کیفیت زندگی خود هستیم.

شاید در حال تحصیل و یادگیری مهارتی باشید که هنوز آن مهارت به کسب و کار تبدیل نشده و یا زبان میخوانند و هنوز یادگرفته‌هایشان به یک دستاورد نهایی منجر نشده و یا کسی در حال راه‌اندازی کسب و کار است و کار خود را کنار گذاشته و درآمدی ندارد. و این افراد میدانند که موفق شدن بهایی دارد و این بها را باید بپردازند که به نتیجه مطلوب برسند.

معنای رشد از دیدگاه فروید

فروید جمله ای دارد که بسیار مهم است و میتوان آن را الگوی زندگی قرار داد.

رشد یعنی توانایی به تعویق انداختن لذت ها.

به تعبیری بلوغ یعنی توانایی به تعویق انداختن لذت ها

شاید این جمله ساده به نظر برسد ولی زمانی که در آن عمیق میشویم اصل ماجرا مشخص میشود.

اگر نکاهی به گذشته خود بیندازیم متوجه میشویم هرجا دستاوردی داشتیم به خاطر این بوده که توانسته ایم برخی از لذت ها را به تعویق بندازیم و یا نادیده بگیریم و هر جا شکستی داشتیم به این دلیل بوده که نتوانسته ایم از لذت های خود بگذریم.

ما لذتی که زودتر به دست می آوریم را ترجیح میدهیم به لذتی که قرار است در آینده به دست بیاوریم.

خیلی ها که در دوران تحصیل خود شکست میخورند به خاطر عدم توانایی آنها برای کنار گذاشتن لذت هایی بوده که در طول روز وسوسه شان کرده است را به تعویق بیندازند و بروند درس بخوانند. خیلی ها که در کسب و کار خود موفق نمیشوند به این خاطر است که یک سری مناقع زود گذر را به یک سری مافع زود گذر ترجیح میدهند.

یک تعبیر خیلی خوبی میتوان از این جمله داشت: وقتی فروید کیگوید رشد به معنی توانایی در به تعویق انداختن لذت است پس هرکدام از ما به میزانی رشد گرده ایم و بالغ شده ایم که توانایی به تعویق انداختن لذت را داریم.

در کنار اینکه فروید میگوید بلوغ یا رشد به معنای به تعویق انداختن لذت ها است میتوان گفت رشد به معنی به تاخیر انداختن ارضای نیازها است.

هر کدام از ما صبح به محض اینکه در رختخواب خود بیدار میشویم. خیلی از ما دوست داریم مجدد بخوابیم. و اینجاست که این تفکر باید به دهن ما برسد که اگر من یک انسان رشد یافته هستم باید بتوانم ارضای خوابم را به تعویق بیندازم.

مدیریت زمان، مدیریت رنج ها و لذت ها است.

اگر میخواهی بدانی چقدر بالغ شدی و چقدر بزرک شدی ببین چقدر یمتوانی لذت های خود را به تعویق بیندازی. ببین چقدر میتوانی برآورده شدن نیاز ها و غرایز خود را به تعویق بیندازید.

ما اگر رشد کردیم باید بتوانیم به تعویق بیندازیم؛ هم نیاز خود را و هم لذت خود را.

و اگر این مانیفست کسی باشد وقتی درحال درس خواندن است و به فکر لذت برداشتن گوشی و گشت زدن در شبکه های اجتماعی بیفتد زود مچ خود را میگیرد و با خودش زمزمه میکند که من دیگر بزرگ شده ام و مینشینم تفکر میکنم و حساب و کتاب میکنم هزینه فرصت هر تصمیمی را در نظر میگیرم.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط