شروع کسب و کار

مدت ها هست که دوست دارم کسب و کار آموزشی راه بندازم و علاقه شدیدی هم به این کار دارم. و از وقتی که شروع کردم به کار تولید محتوا کم‌کم با این موضع آشنا شدم و وقتی خواستم اقدامی انجام بدم با هزاران مشکل کوچک و بزرگ روبرو شدم.

یادم هست در روهای اول من حتی صندلی درست حسابی نداشتم و ساعت ها که روی صندل چوبی مینشستم و کار میکردم واقعا اذیت میشدم اما به تدریج با کارهایی که انجام دادم تونستم درآمد رو به رشدی رو تجربه کنم.و با خرید یک صندلی تقریبا استارت خرید جهیزات دیگر نیز زده شد. اما این روزها به هیچ عنوان از کاری که انجام میدهم راضی نیستم و دوست ندارم تا این حد وقت و انرژی خود را روی کار تکراری تدریس صرف کنم. چه بسا تولید یک محتوای آموزشی بسیار بهتر میتواند من را به هدف خودم که تدریس بهتر فیزیک هست برساند.

تصمیم جدی دارم که وقت زیادی برای کارهای مهم تر باز کنم و دیگر سراغ کارهایی که باعث میشوند خودم شخصا برای انجام آنها بارها و بارها اقدام کنم نروم.

برای اینکه اطلاعات خودم را در این زمینه افزایش دهم به آموزش و مشورت با کسانی که تجربه های موفقی در این زمینه داشته اند روی آورده ام. و یکی از بهترین افرادی که توانستم باهاش ارتباط بگیرم علی سریزدی بوده است. علی بنیانگذار استارت آپ دکتر دکتر هست و خیلی ساده و بی آلایش اطلاعات و تجارب خودش رو در اختیار علاقه مندان قرار میدهد.

مدتی بود که رزناز در کلاس کارآفرینی مجموعه دانزی که علی به تازگی آن را به همراه خانواده اش راه انداخته شرکت میکرد و گاهی که من صدای علی رو سر کلاسها میشندیم از حرفهاش لذت میبردم و وقتی که اعلام کرد قرار هست یک دوره برای کسانی که میخوان کسب و کاری شروع کنند راه بندازه خیلی خوشحال شدم.

هدفم از شرکت در این دوره این هست که ببینم آیا واقعا توانایی راه‌اندازی کسب و کار رو دارم یا نه.

در جلسه اول قرار شد به مشکلات حمام و دستشویی خونه ها فکر کنیم و ببینیم چه مشکلاتی وجود دارند و چطور میشه اونها رو حل کرد.

من دیر رسیدم سر کلاس و نتونستم نظر خودم رو ارائه بدم ولی از شنیدن نظرات بقیه لذت بردم واقعا چقدر با جزئیات تونسته بودند به موضوع نگاه کنند.

بعد از شندین نظرات علی مطالبی رو در این مورد ارائه کرد و در نهایت خلاصه ای از این مطالب را در گروه ارسال کرد.

خلاصه ای که علی در جلسه اول کلاس آورد رو اینجا تایپ میکنم.

  • یکی از مهمترین ویژگی های کارآفرین نگاهش به مشکلات و نیازها و جزئیات مربوط به اینها هست.

 

  • در مرحله ایده پردازی برای راه‌اندازی کسب و کار مهم هست که در ابندا فقط مشکلات و نیازها را شناسایی کنیم و بعدتر به راه حل فکر کنیم.

 

  • کرخت شدن راه گریزی ندارد، اما میتوانیم به این احساس آگاه شویم و تلاش کنیم به کرخت شدن هامون و جزئیات توجه بیشتری داشته باشیم.

 

  • لازم هست مدام تمرین کنیم تا چشممون در شناسایی مشکلات و نیازها تیزبین تر بشه.

 

  • موضوعی که من آنرا مشکل میپندارم مشکل همه نیست و مهم هست که بررسی کنیم و از دید دیگران نیز به موضوع نگاه کنیم.

 

  • بهتر هست اطراف خودمون افراد خوشفکری برای مشورت و همفکری داشته باشیم.

 

  • ممکن هست خیلی وقت ها از تکنیک هایی مثل باندل کردن یا آنباندل کردن، خلاقیت و تغییر فرم، تغییر کارکرد یا روش های دیگر تجربه ای تازه از یک ایده یا محصول را ارائه کنیم که بازار بیشتری داشته باشد و حاشیه سود بهتری تولید کند.

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط