دنبال قطار ندویم!

نسیم طالب در کتاب قوی سیاه از ما میخواهد:

دنبال قطار ندویم!

به مقصدتان بی اعتنا باشید!

شاید پند بسیار کوچکی به نظر برسد، ولی برای همیشه در ذهن من ثبت شده است.من با ایستادگی در برابر میل  دویدن برای رسیدن به قطار، ارزش راستین آراستگی و زیبایی در رفتار را حس کرده ام.

حسی از اینکه مهار وقتم، برنامه ام و زندگی ام را در دست دارم. از دست دادن قطار تنها هنگامی رنج آور است که به دنبالش بدویم. به همین سان نرسیدن به آن درجه از موفقیتی که دیگران از شما انتظار دارند، تنها هنگامی دردناک است که شما دنبال چنین هدفی باشید.

این پاراگراف دعوتی بود برای خویشتن داری و کنترل شرایط. نسیم طالب پیشنهاد دوست داشتنی دیگری نیز دارد.

حتی در روز اعدام خودتون بهترین لباسهاتون رو بپوشید.

یعنی وقتی در شرایطی قرار میگیرید که نمیتوانید اوضاع بیرونی را کنترل کنید، حداقل کاری که میتوانید انجام دهید این است که وقار و متانت خودتون رو حفظ کنید.

اما هدف از بیان این داستان این است که بدانیم؛

اینها نوشته های ساده ای از کتاب بسیار قطور و پر از اعداد و ارقام است که در ذهن ما ماندگار میشوند.

شاید از کل کتاب همین موارد ساده است که باقی میماند و این به اهمیت  سادگی اشاره میکند.

گاهی ما فکر میکنیم که وقتی کاری انجام میدهیم باید تا میتوانیم بر پیچدگی های آن بیفزاییم. اما در واقع قدرت در سادگی  است.

این موضوعات ساده هستند که فارغ از سطح فکر آدمها و سطح تحصیلات آنها میتواند توجهات را به خودش جلب نماید.

مغز ما حدود دو درصد از وزن کل بدن ما را به خودش اختصاص میدهد، اما حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد از انرژی ما را مصرف میکند. و این کاملا طبیعی هست که ما تمایل داشته باشیم تا حد امکان انرژی را دخیره کنیم.

طبیعی هست که تمایل داشته باشیم به سمت موضوعات آشناتر برویم. موضوعاتی که برای ما کلنجار ذهنی خاصی ایجاد نکند و به خاطر همین هست که وقتی کتاب سنگینی را میخوانیم و یا در یک دوره آموزشی شرکت میکنیم ولی در نهایت فقط یک پاراگراف یا یک جمله از اون کتاب و یا دوره در ذهن ما باقی میماند.

و ما نباید این را مشکلی از طرف خودمان یا آن محتوا بدانیم. اتفاقا میتوانیم این را برگ برنده ای در کار خودمان در نظر بگیریم.

یعنی باید بدانیم برای موفقیت در مسیر شغلی و کاری خودمون باید به سادگی روی بیاوریم.

آدمها اتفاقا مشتاق دیدن و تجربه کردن چیزهای ساده‌تر هستند. کسی از ما ا نتظار محصول فوق‌العاده یا شگفت انگیز یا کار عجیب و غریب ندارد.

سادگی به واقع یک قدرت است.

اگر با برچسب ایده آل گرایی دارید خیال خودتان را از انجام دادن و شروع کردن کارهای مهم راحت میکنید باید بدانید که در نهایت هیچ دستاوردی نخواهید داشت. با سادگی شروع کنید و قدم بردارید. این مهمترین کار ممکن هست.

روز دوم چالش سی روزه

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط