زانشین یعنی هوشیاری و آگاهی توام با آرامش

داستان یک استاد بزرگ تیراندازی به سبک ژاپنی را خواندم که توانست در تاریکی مطلق شب بدون اینکه هدف را ببیند،دو تیر را به مرکز هدف بزند.

در جایگاه تیراندازی قرار گرفت و مراحل کشیدن زه و پرتاب تیر را به خوبی انجام داد و در کمال ناباوری شاگردش توانست دقیقا دو بار به مرکز هدف بزند. به طوری که تیر دوم، انتهای تیر اول را شکافته بود و در کنار آن نشسته بود.

به چنین حالتی در فرهنگ ژاپن «زانشین» گفته میشود. معنی لغوی زانشین یعنی ذهن بدون چیز اضافی!

یعنی ذهن کاملا خالی از هر موضوع و اتفاقی به غیر از کاری هست که قرار است انجام دهید. به عبارتی زانشین معنی همان تمرکز را دارد. وقتی شما تمام حواس خود رو بر انجام کاری معطوف می کنید در  حالت زانشین قرار دارید و بی شک در چنین حالتی توانایی شما برای انجام کار بسیار بالاتر میرود.

برای رسیدن به چنین حالتی از تمرکز باید اراده و استمرار به خرج دهید. یعنی مستقل از اینکه به هدف رسیده اید یا نه باید با هوشیاری کامل در مسیر باشید و به این فکر کنید که حتی بعد از رسیدن به موفقیت هنوز نبرد به پایان نرسیده است و باید بیشتر از قبل تلاش کنید.

درواقع نبرد شما زمانی به پایان میرسد که خود را پایان یافته بدانید؛ زمانی که دیگر آگاهی لازم را برای ادامه دادن و بهتر کردن مهارت خود از دست بدهید.

دشمن پیشرفت شما نه شکست ایت و نه موفقیت! دشمن پیشرفت بی حوصلگی و خستگی و نداشتن تمرکز است. دشمن پیشرفت، تعهد نداشتن به پیوستگی مسیر و استمرار است.

تا به حال چند بار حس کرده‌اید که دیگر موفق شده‌اید و لازم نیست کاری بکنید؟ درست در همین لحظه است که شکست به سراغ شما می آید.

 

حتی پس از به دست آوردن درخت گیلاس هوشیار باقی بمانید. هرگز نمی‌توانید بگویید چه زمانی ممکن است طوفان رخ دهد.

من که خودم هر بار به چنین حسی رسیده ام با ماه ها و شاید سالها بی انگیزگی روبرو شده‌ام و چه بسا اگر میدانستم که در هر حالی باید استمرار داشته باشم و به سراغ طرح‌ها و مسیرهای جدید بروم، امروز به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا میکردم.

وقتی داستان زندگی افراد موفق را میخوانم، یک چیز در زندگی آنها بیشتر از هرچیزی نظرم را جلب میکند و آن هم استمرار بی حد و مرز بر روی لااقل یک موضوع خاص است.

مثلا یکی هر روز مینوشته، دیگری هر روز بدون یکبار تعطیلی ورزش میکرده، دیگری هر روز یک کتاب میخوانده، آن دیگری هر روز یک مقاله در سایت خودش چاپ میکرده و …

و مدام در حال جستجوی آن یک کار خاص هستم که هر روز به انجام آن پایبند باشم و به این ترتیب رشد خود را تضمین کنم.‌

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط