روتین‌های روزانه چه تاثیری بر مدیریت زمان دارند؟

قبلا گفتیم که انضباط شخصی تضمین عملکرد ما به برنامه ریزی های ما است و روتین تضمین کننده پایبندی ما به نظم شخصی است.

خیلی خوب هست که بیان کنیم اصلا منظور از روتین این نیست که ما مثل یک ماشین، برنامه ریزی روزانه داشته باشیم و راس ساعتهای مشخص در روزهای  معین کارهای از پیش تعیین شده راانجام دهیم.

ولی هرچقدر به روتین و عادتهایی که در خود ایجاد میکنیم عملکرد بهتری خواهیم داشت.

روتین صرفا مربوط به زمان انجام دادن کارها نیست بلکه  شامل زمان انجام دادن و ندادن کارها و ترتیب انجام دادن کارها هم هست.

روتین داشتن فواید و نتایج بسیار مهمی دارد. از جمله ایجاد کردن عادت ها.

ما بدون تکرار عمل نمیتوانیم آن را به عادت تبدیل کنیم مطمئنن در ابتدای راه انجام دادن آن عمل و پایبندی به تکرار آن میتواند سخت باشد اما هرچقدر جلو میرویم راحت تر میتوانیم آن رفتار و سلسله رفتار ها را به عادت تبدیل کنیم.

کارهای ما با تکرار تبدیل به عادتهای ما میشوند و عادتهای ما با تکرار تبدیل به شخصیت ما میشوند و این شخصیت ماست که سرنوشت ما را میسازد.

چیری که عمل را به عادت و عادت را به شخصیت و شخصیت را به سرنوشت پیوند میزند، زنجیره‌ای از انضباط شخصی و داشتن عادت ها و روتین ها و تکرار آنها است.

شاید همین نکته برای پی بردن به اهمیت روتین کافی باشد. اما فایده دیگر روتین که مایل هستم به آن اشاره کنم این هست که زمان و انرژی و تمرکز ما را برای تصمیم گیری هدر نمیدهد. این سه، سه تا از مهمترین سرمایه های زندگی ما هستند و  داشتن روتین از هدر رفت آنها جلوگیری میکند. بدون روتین بخش زیادی از زمان ما در طول روز صرف چه کنم چه کنم چه نکنم های ما میشود.

کسی که برای رفتن به باشگاه یک روتین مشخص نداشته باشد ممکن است از صبح که بیدار میشود به فکر این باشد که  چه ساعتی به باشگاه بروم و قبلش چه کارهایی انجام دهم و بعد برگشتن چطور و …

داشتن روتین باعث میشود ما بدون داشتن دغدغه در مورد کارهایی که در روز آینده یا ساعت آینده باید انجام دهیم روی کاری که در زمان حال باید انجام دهیم متمرکز باشیم.

و از طرفی کیفیت کارهایی که با داشتن روتین انجام میدهیم بسیار بالاتر میشود

کسی که برای خوابیدن یک روتین دارد مثل آغاز روتین در یک ساعت مشخص خوردن یک لیوان شیر مسواک زدن نیم ساعت مطالعه و چک نکردن موبایل و  شبکه های اجتماعی نوشتن کارها و برنامه های روزهای آینده فکر کردن به دستاوردهای سالهای آینده و امثال این، مطمئنا کیفیت خواب و بیداری بسیار بالاتری را تجربه میکند نسبت به کسی که هر شب یک ساعت متفاوت و به شیوه ی متفاوت و در زمان متفاوت به خواب میرود

قاعدتا فردا صبح را به شیوه ای متفاوت و زمان متفاوتی آغاز میکند.

کسی که برای زمان خواب و بیداری خود روتینی ندارد نمیتواند برای طول روز خودش برنامه ریزی داشته باشد.

برنامه ریزی کردن برای کسی که یک روز ساعت هفت بیدار میشودو یک روز ساعت هشت نمیتواند معنی درستی داشته باشد.

حتی برای کسی که یک روز سرحال و باانگیزه ساعت هفت بیدار میشود روز دیگه چون که دیر خوابیده همون ساعت هفت بیدار میشود ولی کسل و خواب آلوده.

روتین به ما کمک میکند تا جایی که میتوانیم از هدر رفت زمان و انرژی و تمرکز خود جلوگیری کنیم

با توجه به روزمره خود برای کارهای که تکرار میشوند روتین های روزانه و برای کارهایی که هفتگی تکرار میشوند روتین های هفتگی معرفی کنید. و امروز دقیقا و مشخصا طبق آنها رفتار کنید.

مطمئنا بعد از مدتی متوجه میشوید که به طور خودکار به آنها عمل میکنید به طور خودکار نظم قابل توجهی و آرامش بسیار زیادی در زندگی روزمره خود تجربه خواهید کرد.

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط