چگونه برای آینده خود هدف‌گذاری کنیم؟

همیشه هدف‌گذاری یکی از مهمترین چالش‌های زندگی من محسوب می‌شده و است.

به جرئت می‌توانم بگویم مهمترین هدفی که به طور دقیق برای خودم تعریف کردم و برایش برنامه‌ریزی انجام دادم و در نهایت توانستم در آن به موفقیت نسبی(نه چیزی که واقعا می خواستم) برسم، کنکور بود آن هم بیست سال پیش!

بعدتر من انگار دچار گم گشتگی شدم. به نحوی که سالهای سال نتوانستم خودم را و هویتم را بیابم.

میدانم تمام اینها به خاطر عدم آموزش و ناآگاهی بود. نه خانواده به من یاد داده بودند که چگونه برای خودم هدف تعیین کنم و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنم و نه سیستم آموزشی!

اکنون در آستانه چهل سالگی شاید به خاطر اینکه فکر می‌کنم دیگر دیر شده و باید برای خودم کاری کنم که چند سال بعد از زندگی و مسیری که طی کرده‌ام سرافکنده نباشم، خود را خیلی بیشتر از گذشته در معرض آموزش و یادگیری قرار داده‌ام و نمیدانم متاسف باشم به خاطر تمام سالهایی که بدون این اطلاعات زندگی بیهوده ای را سپری کرده ام و یا خوشحال باشم که در نهایت قبل از اینکه خیلی دیر شود بالاخره توانسته ام شیشه عمر خود را بیابیم.

آری به راستی یادگیری همچون شیشه عمر است و اگر با بیتوجهی و بی اعتنایی بیفتذ و بشکند ما هم دیگر به معنای واقعی زنده نخواهیم بود.

زنده بودن به زعم من یعنی پویا بودن و حرکت کردن و رو به جلو قدم برداشتن و این تنها با یادگیری مستمر و پیوسته امکان‌پذیر است.

این روزها مطالعه و تمرکز من بر روی هدف گذاری است و میخواهم نتایج آموخته هایم را در مورد زندگی و حرفه خودم به طور اصولی به کار بگیرم. و به نظرم مطالعات من در این زمینه کمک خواهد کرد تا از هدیه سایت متمم بیشتر لذت ببرم و نکات آن را بکار بگیرم.

 

اما بخشی از آموخته های من در مورد هدف گذاری به این ترتیب می باشد:

شما تصویری از خود در چند سال آینده دارید. اینکه قرار هست کجا باشید، چه بپوشید و چه امکاناتی داشته باشید یا از لحاظ فکری و علمی در چه موقعیتی باشی.

این تصویر را بر روی کاغذ بیاورید اگر به اندازه کافی منطقی و بلندپروازانه است میتواند هدف شما باشد.

در نوشته های قبلی در مورد نحوه به تصویر کشیدن و توصیف هدف به روش اسمارت صحبت کردیم.

حال که شما برای مثلن ۱۰ سال آینده خود هدفی با ویژگی های اسمارت مشخص کردید به این فکر کنید که برای تحقق چنین هدفی در ۵ سال آینده باید در چه جایگاهی باشی و چه کارهایی انجام دهی.

بعد به این فکر کن برای اینکه در ۵ سال آینده در آن موقعیتی که گفتی باشی، در طول یکسال آینده باید چه کارهایی انجام دهی و به چه تارگت هایی برسی و برای رسیدن به تارگت های سالانه، هر ماه چه اهدافی را باید دنبال کنی؟و برای رسیدن به اهداف ماهانه هر هفته چه اقداماتی باید انجام دهی و برای رسیدن به اهداف هفتگی هر روز کدام کار مهم را باید هر روز تکرار کنی؟

 

روش GTD (هنر به انجام رساندن کارها)

این روش موسوم به هنر بهره‌وری بدون استرس اثر دیوید آلن میباشد.

متدی که به شیوه ای مؤثر برای برنامه ریزی کارهای روزانه و ماهانه و سالانه تبدیل شده است.

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط