قلک اهداف(ایده‌ای برای اولین پست ۱۴۰۴)

دیشب موضوع بسیار جذابی یاد گرفتم. داستان از آنجا شروع شد که علی سریزدی عزیز پستی از صحبت‌های محمدرضا شعبانعلی در پیج خود منتشر کرده بود.

پستی راجع به هدف‌گذاری. در ابتدا فکر کردم بخشی از صوت مربوط به دوره جدید هست. اما بعد متوجه شدم نه اینگونه نیست.

لینک اصلی را علی برایم فرستاد و تا شب که وقت کنم و بتوانم با تمرکز به این فایل صوتی گوش دهم خیلی مشتاق بودم فرصت مناسب فراهم شود.

اما باقی‌مانده‌ی بازدیدهای عید دست و بالم را بسته بود. شب دیروقت برگشتیم و تا اهل خانه بخوابند و خانه ساکت شود، ابتدا نشستم پای نوشتن و نوشیدن تفسیر فرزین رنجبر از غزل دوم دیوان حافظ. این فایل‌های صوتی حالتی مستانه دارند و همانطور که قبل‌تر گفته‌ام برای من حکم معجزه را دارند.

و اما درست وقتی همه دیگر خواب بودند و به جز چراغ کنار میزم چیزی روشن نبود، فرصت گوش دادن به حرف‌های محمدرضا فرا رسید.

نکات خیلی زیادی از ابتدا تا انتهای این فایل صوتی نظر من را جلب کرد. مثل این جمله که در ابتدای فایل آقای شعبانعلی گفتند که به مدت ۱۲ یا ۱۳ سال هر روز در روزنوشته و سایت متمم مطلب مینوشته‌اند.

تاریخ بالای این پست را که نگاه کردم بیشتر تعجب کردم. برای روز اول فروردین ۹۷ بود. با این حساب ایشان به مدت بیش از ۱۶ سال است که به طور مداوم در دنیای وب مطلب مینویسند و منتشر میکنند.

من که فقط چند ماهی است شروع کرده‌ام به انتشار مطلب در وبلاگم و خیلی وقت‌ها به شدت کم آورده‌ام  از شنیدن این جمله واقعا شگفت‌زده می‌شوم. شما چطور؟ چه احساسی در شما پدید آمده است؟

به هر حال در انتهای این فایل بسیار خوب محمد رضا پیشنهاد جذابی ارائه داد. آنقدر شیرین و دوست داشتنی بود که شب از اشتیاقش نمیتوانستم به خواب بروم.

پیشنهادش به دو صورت قابل اجرا بود:

۱- ظرفی شیشه‌ای تهیه کنیم و در طول این سال اگر کار و هدفی را به پایان رساندیم در کاغذی رنگی بنویسیم و آن را در قلک اهداف بیندازیم. مرور نوشته‌های داخل این قلک حتما حس غرور به ما خواهد داد.

 

۲- یک پست وبلاگی ایجاد کنیم و هر بار که به هدفی رسیدیم درباره آن مطلبی بنویسیم و نوشته را بدون آنکه منتشر کنیم، آرشیو کنیم و اینگونه ما در طول یکسال مطلبی داریم که میتوانیم آن را تکمیل کنیم و در اولین روز سال ۱۴۰۴ منتشرش کنیم.

ایده فوق‌العاده است. یک ابزار اساسی برای اینکه بتوانیم با انگیزه و اشتیاق بیشتری اهداف خود را دنبال کنیم.

امروز در ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ من اولین پست سال ۱۴۰۴ را برای انتشار در آن روز آماده می‌کنم و در اهداف ماهانه خودم تکمیل این پست را در اولویت قرار خواهم داد.

این هم یک هدف جذاب برای این سال که فکر کنم برای من بسیار سخت‌تر از هر سال دیگری خواهد بود. چون قرار است بر اینرسی سکون خودم غلبه کنم و برخیزم و کاری انجام دهم.

 

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط